3/28/2013

Yakından Eğitim ve En-LinuxClipper

Bir süre önce Yakından Eğitim'in ilk dönemindeki projelerden En-LinuxClipper'a başvuru yapmıştım, sonuçların duyurulmasının ardından kabul edildiğimi öğrendim, önümüzdeki iki ay boyunca bu projeyi geliştiriyor olacağım. Projeyle ilgili bu ilk yazımda neden bu projeyi tercih ettiğimden, kullanacağım araçlardan ve kullanılacak lisanslardan bahsedeceğim.

Bu projeyi tercih etmemdeki en büyük sebep masaüstü uygulamaları geliştirmeye ilgili olduğum halde daha önce web servisiyle beraber çalışacak bir masaüstü uygulaması geliştirmemiş olmamdı ayrıca halihazırda kullandığım kırpma aracı ScreenCloud her ne kadar işlevsel ve çeşitli platformlarda çalışan ücretsiz bir yazılım olsa da bir özgür yazılım değildi, benzer basitlikte özgür bir kırpma aracı arasam da bulduklarım pek işimi görmedi. Yakından Eğitim dahilinde bu projeyi görmek ve aradığım kullanışlılığa sahip aracı geliştirme fikri bana heyecan verdi ve başvurumu gerçekleştirdim.

Başvuru sırasında kullanmayı düşündüğüm diller olarak Python ve Vala belirtmeme rağmen atladığım nokta kullanabileceğim diller Evernote'un API desteği sunduğu dillerle kısıtlıydı ve Evernote ne Vala ne de C için API desteği sunuyordu, danışmanım Erdem Bayer ile yaptığımız ilk görüşmenin ardından Java ve C# gibi dilleri de JVM, Mono bağımlılıkları yüzünden eledikten sonra elimizdeki seçenekleri C++ ve Python'a kadar indirmeyi başardık, danışmanımın son sözü bana bırakmasıyla bu projeyi C++ ve Gtk ile geliştirmeye karar verdim, bu kararı vermemdeki en önemli neden bu uygulamanın küçük boyutlu, hızlı ve tüm dağıtımlarda asgari bağımlılıklar ile çalışmasını sağlayacak olmasıydı. Daha önce C++ ile böyle bir işe kalkışmadığım için bu proje sürecinin benim için zorlayıcı ve bir o kadar da öğretici olacağından şüphem yok. Lisans konusuna gelince kullanacağımız bileşenlerin GPL uyumlu lisanslar kullanmaları sebebiyle GPLv3 kullanmayı uygun gördük.

Son olarak bu uygulamayı geliştirirken kırpma ve Evernote ile bağlantıyı sağlayan kısımları mümkün olduğunca birbirinden ayrı tutmaya çalışacağım bu sayede ilerleyen zamanlarda benim veya bir başka geliştiricinin eklemeleriyle diğer servislerle (Google Drive, Dropbox, Imgur vs.) kullanılabilmesini amaçlıyorum çünkü Evernote her ne kadar güzel ve kapsamlı bir hizmet olsa da ücretsiz hesaplara kısıtlı bir depolama alanı sunuyor.

Şimdilik proje hakkında bahsedeceklerim bu kadar, ilerleyen haftalarda geliştirme sürecinin de başlamasıyla karşılaşıp çözdüğüm veya çözemediğim sorunlardan ve projenin gidişatından bahsediyor olacağım.

0 yorum:

Yorum Gönderme