4/29/2013

EN-LinuxClipper ara dönem değerlendirmesi.

Birinci dönem içerisinde belirlenen 12 issue'dan 7 tanesi kapatıldı, son iki tanesi de Kullanıcı ve Geliştirici dökümanlarının hazırlanması olduğu için teknik işlerin çoğunun birinci dönemde halledildiğini söyleyebiliriz. Böyle olması güzel oldu çünkü son adımlar her zaman beklenenden çok zaman alır, hatta bu hafta da bu sorunlardan birini yaşadık.

Ara dönem raporundan önce uygulamayı tüm masaüstü ortamlarında teste sunmayı hedefliyorduk fakat uygulamanın sistem tepsisinde görünmesi gereken simgesinin bazı masaüstü ortamlarında görünmediğini farkettik, bunun temel nedeni libindicator kütüphanesinin Gnome tabanlı masaüstü ortamlarında standart olduğunu düşünmem ve uygulamayı buna göre kodlamam, fakat danışmanımın araştırmalarıyla öğrendik ki öyle değilmiş. Benzer uygulamalardan Kazam'ın kodlarını incelediğimizde eğer varsa Indicator yoksa StatusIcon kullan şeklinde bir mekanizma ile bu sorunu hallettiklerini gördük  önümüzdeki günlerde bu yöntemi uyarlayıp tüm masaüstü ortamlarında sorunsuz çalıştırmayı hedefliyoruz.

Peki uygulama neler yapabiliyor?

Uygulamayı ilk açtığınızda sistem tepsisine yerleşiyor ve uygulamayı buradan açılan bir menü ile kullanıyoruz, ilk olarak bizden Evernote'a giriş yapmamızı ve uygulamaya yetki vermemizi istiyor. Bu işlem tamamlanana kadar diğer seçenekler pasif olarak görünüyor.

Açılan yeni bir pencere ile yetki verme işlemini iki adımda tamamlıyoruz.Yetkilendirme işlemi tamamlandıktan sonra menü üzerinde kullanıcı adımızı görüyoruz ve diğer seçenekler de aktif hale geliyor.


Bu seçeneklerden 'Capture Selection' hariç diğer tüm seçenekler çalışır durumda, ikinci dönemin en zorlayacı görevi bu olacak benim için, çalışır durumdaki seçeneklerden birini seçtiğimizde ise uygulama arkaplanda seçtiğimiz işi yapıp işlem tamamlandığında sesli bir uyarı ve bildirim veriyor.
Uygulama varsayılan olarak notları paylaşıp, herkes tarafından görülebilen adresini panoya kopyalıyor, tabi notların bu şekilde paylaşılıp paylaşılamayacağı kapatılabilir bir özellik olacak. Paylaştığımız notları ise menü üzerinden kullanıcı adımıza tıkladığımızda açılan Evernote sayfasından görebiliyoruz.
Şimdilik bu özellikler sadece menüden tıklayarak çalışıyor ikinci dönem içerisinde libkeybinder ile kısayol tuşları da eklenecek.
Dosyadan not oluşturma özelliği ise Python ile birlikte gelen MimeType kütüphanesi sayesinde sadece resimleri değil diğer dosya tiplerini de tanıyarak Evernote'a bu şekilde yüklüyor. Bu sayede pdf, mp3 benzeri formatlardan notlar oluşturup bunları site üzerinden düzgün şekilde görüntüleyebiliyoruz.

Henüz uygulamaya eklemesem de Seçenekler penceresinin de şu şekilde sade bir arayüzü olacak


Nasıl deneyebilirsiniz?
Uygulamanın geliştirme ve test ortamları için danışmanımın büyük bir özveriyle hazırladığı Vagrant imajlarını kullanıyoruz, daha detaylı bilgi için INSTALL dosyasına bakabilirsiniz. Uygulama şu an için Ubuntu ve Fedora tabanlı sistemlerde sorunsuz çalışıyor fakat kullanılan masaüstü ortamına göre sistem çubuğuna yerleşen simge görünmeyebiliyor, biz bu sorunu aşana kadar Cinnamon masaüstünde sorunsuz test edebilirsiniz Linux Mint üzerinde test edebileceğiniz Vagrant imajı da birkaç güne kadar hazır olacak, Unity, Gnome Shell ve diğer masaüstü ortamları için biraz daha zamana ihtiyacımız var.

kaynak kodlar:
git clone -b devel https://github.com/YakindanEgitim/EN-LinuxClipper.git

gerekli bileşenler:
sudo apt-get install python-pip gir1.2-webkit-3.0 gir1.2-notify-0.7 gir1.2-appindicator
sudo pip install evernote

sistem çubuğu simgesi için (şu an için orjinal bir simge bulamadım benzer bir uygulama olan everpad'in simgesini kullanıyorum):
sudo cp EN-LinuxClipper/vagrant/everpad-mono.png /usr/share/icons/hicolor/64x64/apps/everpad-mono.png

ve çalıştırmak için:
python EN-LinuxClipper/en-linuxclipper/core.py

0 yorum:

Yorum Gönderme